
A sminkelés története dióhéjban
A szépségápolás és a sminkelés világa rendkívül sokszínű és izgalmas, tele van kreativitással és önkifejezéssel. A sminkelés ma már része a hölgyek mindennapi szépségápolási rutinjának, amely számtalan lehetőséget biztosít arra, hogy az egyes alkalmakon (munkahely, tárgyalás, esküvő, stb.) a megfelelő hatást érjék el, vagy csak egyszerűen saját kedvtelésükre kipróbáljanak különböző technikákat vagy a legújabb trendi színeket. Ehhez ma már a szépségipar ismert és kevésbé ismert márkái óriási mennyiségű kiváló termékekkel állnak elő. Nem könnyű a választás!
A sminkelés fejlődése a történelem során
Hosszú és gyakran veszélyekkel teli volt az az út, amelyen az emberiség eljutott addig, hogy a kezdetben ártalmas (néha halálos) szerek megszelídüljenek, egyre több természetes anyagot tartalmazzanak, és ezáltal nemcsak szépítsenek, de ápoljanak is ezek a termékek.
Ha megkérdezünk bárkit arról, hogy mióta sminkelnek az emberek, a legtöbben valószínűleg először Kleopátra nevét említik, akinek szépségéről és szépségápolási praktikáiról legendák keringtek és keringenek.
Az ősi rituáléktól a modern művészetig
De a történet még ettől is régebbre nyúlik vissza, hiszen már az őskorban is használtak például vörös és sárga okkerből készített, bőrre használatos festékeket. Ennek célja akkoriban nem a szépség hangsúlyozása volt, sokkal inkább rituális célokat szolgáltak.
Az ókori Egyiptomban a smink már mindennapi használatban volt. A nők és a férfiak egyaránt használtak szemfestéket, amelyet állati zsírból és porított ólomból készítettek. Kleopátra, az ókori Egyiptom híres királynője, számos szépségápolási praktikát alkalmazott, amelyek közül sokat ma is használnak. Íme néhány közülük: tejfürdő, rózsavíz, mézes-ricinusos hajpakolás, henna, agyagmaszkok, illóolajok, parfümök. A sumér királynő, Schub-ad, az időszámításunk előtti 3500 körül már rúzst használt, amely fehér ólomból és vörös ásványokból készült.
Az ókori római nők szépségápolási szokásai sokszor bizarrnak tűnhetnek számunkra, de ezek a praktikák akkoriban nagyon népszerűek voltak. Gyakran használtak krétaport vagy ólomfestéket, hogy fehérítsék az arcukat. A pirospozsgás arcszín eléréséhez szederlevet, rózsaszirmokat vagy vörös okkert alkalmaztak. A szemeket korommal, elszenesedett rózsaszirmokból készült krémmel vagy datolyacsont hamujával festették ki. A szemöldököket is kihúzták korommal, hogy dúsabb hatást érjenek el. A római nők különös figyelmet fordítottak a hajukra is. Gyakran használtak illatos olajokat és gyantát a hajuk ápolására és formázására. A szőke haj elérése érdekében bükkhamu és kecskezsír keverékét alkalmazták. A parfümök is kiemelt szerepet kaptak, valamint gyakran használtak virágokból, levelekből és gyökerekből készült illatos olajokat. A legkedveltebb illatok közé tartozott a nárcisz, a fahéj és a rózsa.
A középkori európaiak ugyancsak nagy figyelmet fordítottak a sminkre. A középkorban a smink használata sokszor a társadalmi rangot és az előkelőséget jelképezte, de az egyház gyakran elítélte a túlzott sminkelést, különösen a nők esetében. A 17. században a sminkszerek gyakran tartalmaztak mérgező anyagokat, mint például ólmot és higanyt, amelyek komoly egészségügyi problémákat okoztak. Ez azonban a 18. századtól kezdve megváltozott, egyre inkább természetes alapanyagokat használtak a sminktermékek előállításához.
A 20. században a sminkipar hatalmas fejlődésen ment keresztül, és olyan ikonikus márkák jelentek meg, mint a Max Factor és a Rimmel, amelyek forradalmasították a smink termékeket. Ma már a smink mindennapi része sok nő életének, és számos jó minőségű termék áll rendelkezésre, amelyek biztonságosak és hatékonyak. A modern sminktermékek olyan alapanyagokat tartalmaznak, amelyek egyszerre szolgálják a bőr ápolását, valamint a smink tartósságát és esztétikai hatását.
Ha kedvet kaptál a sminkeléshez, akkor ajánljuk az e témakörben hamarosan megjelenő további blogjainkat is, ahol alapvető információkat kaphatsz, mielőtt belevágnál ebbe az izgalmas kalandba. Addig is ajánljuk prémium minőségű smink termékeinket.